A Kiskunmajsai Móra Ferenc Óvoda, Általános Iskola, Fejlesztő Nevelés – Oktatást Végző Iskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben már sok éve sikeresen zajlanak tehetséggondozó és kézműves foglalkozások. Speciális nevelési igényű tanulóink szívesen tevékenykednek a tárgyalkotó népművészet különböző területein. Különösen nagy örömmel sütnek mézeskalácsot a naptári ünnepkörhöz kötötten: Márton napra, karácsonyra, húsvétra.
Iskolánk 2. számú napközis csoportja a megkezdett munkát magasabb szintre emelve, a 2024/2025 tanévben, pályázott a Nemzeti Művelődi Intézet, „A Szakkör” programjába, Mézeskalács készítő foglalkozások megtartására. A pályázat által biztosított eszközök és alapanyagok segítségével többféle technikával és díszítési móddal is megismerkedhettek, a foglalkozás sorozatnak köszönhetően, tanulóink. A program során kapott eszközök, reményeink szerint sok évig szolgálhatják a mézeskalács készítés népszerűsítését iskolánkban.
A pályázat által biztosított eszközök és alapanyagok az őszi szünetben érkeztek meg, így az illatos, mézeskalács termékek elkészítése nagy lendületet vett november hónaptól. Az „A Szakkör” keretein belül megvalósult 21 mézeskalácsos foglalkozás alkalmával, készültek diós és bevonatos puszedlik, különböző formájú, alkalmi, írókázott, mézeskalács figurák. A kis dolgos kezek készítettek magvas felrakásos mézeskalácsokat, térbeli, mézeskalács tálakat, és piros tükrös szíveket is, iskolánk tankonyhájába.
A szakköri alkalmakon, a különböző mézeskalács tészták dagasztása, feldolgozása, formázása, díszítése vidám hangulatban zajlott. A tanulók számára a foglalkozások legkedveltebb része természetesen a kóstolás, az aznap gyártott illatos finomság elfogyasztása volt. Iskolánk több érdeklődő csoportja is részt vett 1-2 szakköri foglalkozáson, ahol ők is kipróbálhatták magukat. A szakkör ideje alatt havonta, online mentorálást biztosítottak a Békés Megyei Népművészeti Egyesület szakemberei, illetve vendégeink érkeztek a NMI-ből, és személyes mentori látogatást is kaptunk. A személyes látogatásokon mindig kiemelték, hogy a gyermekek fiatal kora, és speciális nevelési igénye mellett, bonyolult szakmai fogásokat is rutinosan alkalmaznak már.
Néhány foglalkozási alkalommal vendég tanulók is érkeztek, iskolánk felsős osztályaiból. A 7., 8., és az az 5. osztály tanulói is kipróbálhatták magukat a mézeskalács készítés egy-egy típusában.
A kétheti gyakorisággal megtartott foglalkozások vezetője: Dr. Balogné Dévai Katalin, napközis nevelő, mézeskalács-készítő népi kismesterség oktató, népi játszóház vezető volt, és a lelkes mézeskalácsos inasok munkáját Sipos-Szabó Anett és Borbásné Vas Noémi gyógypedagógiai asszisztensek segítették.
Kiállításunkon megtekinthetőek voltak a szakköri alkalmakon készült kedves fotók, eszközök és illatos finomságok.