A Kiskunmajsán termő dinnye az utóbbi években ismét nevet szerzett magának, és ebben komoly szerepe van a helyi termelők kitartó munkájának. A KVT stábja ezúttal Figura József dinnyeföldjén járt, ahol a gazda nemcsak a termesztéssel, hanem az értékesítéssel is aktívan foglalkozik – a Szabadkai út mentén felállított árusítóhelyén saját maga kínálja a frissen szedett termést.
Az út mentén elhelyezett, feltűnő felirat rögtön megállítja a figyelmes járókelőt: „Emberek, igazi majsai dinnyét egyetek!” – hirdeti a tábla. A mondat nemcsak egyszerű reklámszöveg, hanem egyfajta hitvallás is a gazda részéről, aki fél hektáron, hétféle dinnye fajtát termeszt családi gazdaságban. A munka májustól augusztus végéig szinte folyamatos elfoglaltságot jelent az egész családnak.
Figura József elmondása szerint a frissesség az egyik legnagyobb előnyük, hiszen a dinnyét hajnalban szedik, és már aznap délután az út menti standnál elérhető. A földek közel vannak az árusítóhelyhez, így nincs szükség sok szállításra, ami csökkentené a gyümölcs értékét.
– Nem utazik a dinnye, nem törik. Amit megvesznek délután, az reggel még lehet a földön volt – mondta a termelő, aki minden délután személyesen várja a vásárlókat.
A kínálatban szemrevaló, gyakran 15–20 kilogrammot is elérő példányok is akadnak, amelyek akár egy nagyobb családnak is elegendőek lehetnek egy nyári estén.
Arra a kérdésre, honnan tudja, mikor érett egy dinnye, a gazda elmosolyodott:
– Ez már komoly szakmai tudás, de van benne egy kis titok is – fogalmazott röviden.
A vásárlók visszajelzései rendre pozitívak, de ha valaki mégsem lenne elégedett a gyümölcsével, a gazda visszavárja, és kicseréli a dinnyét – erre azonban ritkán van példa.
Kiskunmajsán tehát a dinnye nem csupán nyári frissítő, hanem egyre inkább helyi érték is. Aki megkóstolta, ritkán keres máshol hasonlót.